Newcastle Festival
2023 WinnersCongratulations to all our winners!
M U S I C R E S U L T S 2023
CLASS | FIRST | SECOND | THIRD | |
PN100 Festival Trophy |
Piano Solo Pre Grade 1 |
Dinali Fernando |
A Zhang / M Whiteley / J Nurberdiyeva |
— |
PN101 Scott Trophy |
Piano Solo Grade 1 |
Senuki Jayasinghe |
E Brooks / L Chen / S J Perera / R Kenz |
— |
PN102 Festival Trophy |
Piano Solo Grade 2 |
Akithna Jayasinghe | Grace Layton | Hattie Holt |
PN103 Jennie Hughes Trophy |
Piano Solo Grades 3 | Movindu Jayakody | Michael Drezov | Aoife O’Connor |
PN104 Ozanne Family Trophy |
Piano Solo Grade 4 |
Bernice Chan | Olivia Wu | Ashni Patel |
PN105 West Family Trophy |
Piano Solo Grade 5 |
Avni Patel | Shanulee Fernando | Liyomi Piyasinghe |
PN106 Festival Trophy |
Piano Solo – OC 8 Years & Under |
Samantha Liang | Kenon Ayl Kaluarachchi | Ashni Patel |
PN107 Harold Cliff Trophy |
Piano Solo – OC 9 to 10 Years |
Alexander Lim | Zoe Zhang | Elizabeth Cullen |
PN108 Ian Riddle Trophy |
Piano Solo – OC 11 to 12 Years |
Shanulee Fernando | Elodie-Rose Davies | Mary Wu |
PN110 Alan Whitehurst Tr. |
Piano Solo – OC 13 to 15 Years |
Lois Cullen | Movindu Jayakody | Maja Nowaczyk |
PN111 Festival Trophy |
Piano Solo – OC 16 to 18 Years |
Lucy Horne | Madison Degg | Vinuki Hiddaduwage |
PN116 Festival Trophy |
Piano Solo Grade 6 |
Zoe Shang | Mary Wu | Oskar Hajek |
PN117 Lynne Webber Trophy |
Piano Solo Grades 7 and 8 |
Elodie-Rose Davies | Ben Deaville | Lisakee Hikkaduwage |
PN120 Elsie Ashley Trophy |
Piano Solo Open OC |
Manol Kariyawasam | April Victoria Durnin | Yasmin Fiddaman |
PN121 Dorothy Rowley Tr. |
Piano Solo Open Baroque – OC |
David Guo | — | — |
PN122 Aspire Housing Trophy |
Piano Solo Open Classical – OC |
David Guo | — | — |
PN123 Robert Ratcliffe Tr. |
Piano Solo Open Chopin – OC |
Liyomi Piyasinghe | David Guo | — |
PN124 Munroe Blair Trophy |
Piano Solo Open Post Classical -OC |
Madison Degg | — | — |
IN130 Fred Clowes Trophy |
Instrumental Solo Grades 1 and 2 |
Ashni Patel | Olivia Wu | — |
IN131 Aspire Trophy |
Instrumental Solo Grades 3 and 4 |
Julia Prokopiuk |
T Welivitage / C Steele / Z X A Loo / Avni Patel |
— |
IN132 Sue Fairchild Trophy |
Instrumental Solo Grades 5 and 6 |
Emily Leavy |
Yasmin Fiddaman Ranudi Premadasa |
Benjamin Cullen |
IN133 Festival Trophy |
Instrumental Solo Grades 7 and 8 |
Ellen Farmer | Will Mair | Emily Leavy |
IN140 Marion Pimble Trophy |
Instrumental Solo 12 and Under |
Oskar Hajek Yrii Kyrychenko |
— | Yasmin Fiddaman |
IN141 Ray Piper Trophy |
Instrumental Solo 13-15 Years |
Chan Tsz Fay Bernard | Ailish Steele | Jindy Xiang |
IN142 G Holdcroft Trophy |
Instrumental Solo 16-18 Years |
Ella Coleman | Will Mair | Leanne Painter |
IN143 Hugh Trophy |
Instrumental Solo Open |
Leanne Painter | Onara Perera | — |
EN144 A J Philpott & Sons Tr. |
Community Band Open |
Staffordshire Community Wind Ensemble |
Audley Community Band | — |
EN145a Neal Harrison Trophy |
Instrumental Ens. 14 Years & Under |
Stafford Grammar School Little Big Band |
— | — |
EN145b Evening Sentinel Tr. |
Instrumental Ens. 14 Years & Under |
Hattie, Matthew and Martha |
— | — |
EN146 R Hazell Trophy |
Instrumental Ens. 19 Years & Under |
Sandbach School Pianoforte Trio | Stoke-on-Trent City Music Service Flute Choir | Stafford Grammar School Big Band |
EN148 Marion Platt Trophy |
Orchestras/Bands 14 Years & Under |
Stafford Grammar School Wind Band | — | — |
EN149 Marcia Dawson Tr. |
Orchestras/Bands 19 Years & Under |
Stafford Grammar School Concert Band | — | — |
EN150 J S Cork Mem. Tr. |
Orchestras/Bands Open |
Stafford Grammar School Senior Concert Band | — | — |
EN151 Coselli Trophy |
Family Class | Maria & Daniel Prikazchikov | Mary & Helen Corcoran |
Hajek & Hajkova Lim Family |
EN152 Lockitt Trophy |
Duet Class Open |
Vinuki Hikkaduwage & Lisakee Hiddaduwage |
Chan Tsz Fay Bernard & Chan Tsz Fan Bernice |
Lucas Humphries & Mackenzie Farrimond |
VC153 Andrew James Tr. |
Vocal Solo 12 Years & Under |
Isabelle Ebberley | Ruya Kenz |
Betsy Thornley Jazzlene Maddox |
VC154 Eliz. Harrison Tr. |
Vocal Solo 13 to 15 Years | Isabelle Crossland |
Jess Morris Olivia Lamplough Chloe Steele |
Amelie Medford |
VC155 Jill Cooper Trophy |
Vocal Solo 16 to 18 Years |
Josie Lamplough |
Tristan Hood Verity Gray |
— |
VC156 Festival Trophy |
Musical Theatre – 9 Years & Under |
Tegan Masterson | Shanaya Rajput | — |
VC157 Festival Trophy |
Musical Theatre – 12 Years & Under |
Molly Lamplough | Marcus Hood |
Lily Cowen Poppy Farrow |
VC158 P & M Engel Tr. |
Musical Theatre – 13 to 15 Years |
Olivia Lamplough | Jess Morris | Isabelle Crossland |
VC159 Fred Dunn Trophy |
Musical Theatre – 16 to 18 Years |
Tristan Hood | Josie Lamplough | Karina Edwards |
VC160 Carol Woods Tr. |
Musical Theatre – Open |
Josie Lamplough |
Tristan Hood Sarah Oliver |
Cheryl Duke |
VC161 Festival Trophy |
Pop (Solo or Group) |
Caroline Jackson | Tristan Hood | Marcus Hood |
VC164 Salmon Trophy |
Vocal Solo – Open |
Karina Edwards | Caroline Jackson |
Tristan Hood Cheryl Duke |
VC182 Festival Trophy |
Group Music Theatre |
Stafford Grammar School Musical Theatre Group |
Alice Dixon & Darcey Mann |
— |
VC185 Ridgway Mem. Tr. |
Junior Choir 11 Years & Under |
St Joseph’s Preparatory School | — | — |
VC186 D Jones Mem. Tr. |
Junior Choir 13 Years & Under |
Urban Vocals Juniors | — | — |
VC187 Morris Trophy |
Junior Choir 16 Years & Under |
Stafford Grammar School Junior Choir | — | — |
VC188 Kathleen Ferrier Tr. |
Vocal Ensemble Open |
Bel Canto | Stafford Grammar School Chamber Choir | Stafford Grammar School Male Voices |
VC189 George S Finney Tr. |
Youth Choral 19 Years & Under | Stafford Grammar School Choir | — | — |
VC190 Cristal Services Sh. |
Youth Choir 22 Years & Under |
Stafford Grammar School Choir | ||
VC191 (Barracks) Joe Botham Trophy |
Adult Choir | University Hospital Choir | — | — |
The Lions Brass Trophy |
Josie Lamplough |
SPEECH & DRAMA RESULTS 2023
CLASS |
FIRST |
SECOND |
THIRD |
|
SD01 Festival Trophy |
Verse Speaking 8 and Under – Set |
Florence Green |
Alaina Mae De Souza |
Veera Singh |
SD02 Dan Ashley Trophy |
Verse Speaking 8 and Under – OC |
Alaina Mae De Souza |
Florence Green Samantha Liang |
— |
SD03 Lucy Cork Trophy |
Verse Speaking 9 to 11 Years – Set |
Klara Stanyer |
Brody Atherton |
— |
SD04a Festival Trophy |
Verse Speaking 9 to 11 Years – OC |
Brody Atherton |
Ruby Hartley Kingsley Lam |
Sienna Selby |
SD04b Festival Trophy |
Verse Speaking 9 to 11 Years – OC |
Philippa Brookes |
Dylan Walters Lilia Bedawi |
— |
SD04c Festival Trophy |
Verse Speaking 9 to 11 Years – OC |
Evelyn Lan |
William Carter |
Hansa Duddukuri James P Long Ruya Kenz |
SD06 Trevor Sproston Trophy |
Verse Speaking 11 to 12 Years – OC |
Miya Badesha |
Joshika Rajkumar Sarisha Mehta |
— |
SD07 Festival Trophy |
Verse Speaking 12 to 15 Years – Set |
Class Cancelled |
||
SD08 Eileen Swigg Trophy |
Prose Reading 13 to 15 Years – OC |
Maia Holmes Kiru Rajkumar |
— |
— |
SD11 .Festival Trophy |
Prose Reading – OC 8 Years & Under |
Ashni Patel |
— |
— |
SD12 Kate Moss Trophy |
Prose Reading 9 to 11 Years – OC |
Evelyn Lan |
Avni Patel |
Hansa Duddukuri Elena Cushing |
SD14 Clowes Trophy |
Prose Reading 12 to 15 Years – OC |
Kiru Rajkumar |
Elodie Hargreaves Sarisha Mehta |
Saanvi Kumar |
SD23 Philpott Family Trophy |
Sight Reading 11 Years & Under |
Kingsley Lam |
Evelyn Lan |
Hansa Duddukuri Joshika Rajkumar |
SD24 Festival Trophy |
Sight Reading 12 to 15 Years |
Kiru Rajkumar |
Saanvi Kumar |
— |
SD25 Festival Trophy |
Sight Reading 16 Years & Over |
Tristan Hood |
— |
— |
SD26a Newcastle Players Tr. |
Solo Drama 11 and Under – OC |
Evelyn Lan |
Nabeela Abba |
Veera Singh |
SD26b Margaret Wilson Trophy |
Solo Drama 11 and Under – OC |
Avni Patel |
Sanya Pathak Ashni Patel |
Zara Okolo |
SD28 New Intimate Theatre Tr. |
Solo Drama 12-15 Years |
Sophia Hargreaves |
Sarisha Mehta |
Kiru Rajkumar |
SD33a Small Mask |
Shakespeare Solo Drama – Open |
Sophia Hargreaves |
— |
— |
SD33b Small Mask |
Shakespeare Solo Drama – Open |
Avni Patel |
Hansa Duddukuri |
Dylan Walters |
SD38 Budibent Trophy |
Duologue – OC 11 Years & Under |
Miya Badesha & Eleanor Gwyther |
Molly Copeland & Ruya Kenz |
D Walters/E Padurariu P Brookes & L Bedawi |
SD39 Tom Cotton Memorial Tr. |
Duologue – OC 11-15 Years |
Jiya Boyapati & Kiru Rajkumar |
Orla Follwell & Esha Kamaraj |
— |
Festivals
students & competitors
adjudicators
Years Established
Get In Touch
Please contact Liz Richardson on 07532 008500.