2016 WINNERSCTION

CLASS

WINNER(S)

TROPHY

2015 WINNERSCTION

SD 02 Verse Speaking 7 years. Set test piece.

SD 03 Verse Speaking 7 years.

SD 04 Verse Speaking 8 years. Set test piece.

SD 05 Verse Speaking 8 years.

SD 06 Verse Speaking 9 years. Set test piece.

SD 07 Verse Speaking 9 years.

SD 08 Verse Speaking 10 years. Set test piece.

SD 09 Verse Speaking 10 years.

SD 10 Verse Speaking 11 and 12 years. Set test piece.

SD 11 Verse Speaking 11 and 12 years.

SD 12 Verse Speaking 13 and 14 years. Set test piece.

SD 13 Verse Speaking 13 and 14 years.

SD 15 Verse Speaking 15 years and over.

SD 16 Prose Reading 8 years and under.

SD 17 Prose Reading 9 and 10 years.

SD 18 Prose Reading 11 and 12 years.

SD 19 Prose Reading 13 and 14 years.

SD 20 Prose Reading 15 years and over.

SD 22 Sight Reading 10 years and under.

SD 23 Sight Reading  11 and 12 years.

SD 24 Sight Reading  13 and 14 years.

SD 25 Sight Reading 15 years and over.

SD 26 Solo Drama 8 years and under.

SD 27 Solo Drama 9 and 10 years.

SD 28 Solo Drama 11 and 12 years.

SD 29 Solo Drama 13 to 15 years.

SD 30 Solo Drama 16 to 18 years.

SD 31 Solo Drama Open.

SD 32 Elizabethan/Jacobean Solo Drama 15 years and under.

SD 33 Elizabethan/Jacobean Solo Drama 16 years and over.

SD 35 Solo Drama in a Regional Accent 15 years and under.

SD 38 Duologues 12 years and under.

SD 39 Duologues 15 years and under.

SD 40 Duologues 16 years and over.

SD 42 Duologue in a Regional Accent 15 years and under.

SD 48 Choral Speaking 11years and under.

SD 50 Devised Performance 16 years and under.

SD 52 Musical Theatre for the Actor/Singer 12 years and under.

SD 54 Musical Theatre for the Actor/Singer 16 years and over.

SD 55 Verse Composition 10 years and under.

SD 56 Verse Composition 14 years and under.

SD 57 Verse Composition 18 years and under.

SD 58 Verse Composition Open.

PN 101 Pianoforte Solo Junior  8 years and under.  Set test piece.

PN 102 Pianoforte Solo Junior  8 years and under.

PN 103 Pianoforte Solo Junior  10 years and under.  Set test piece.

PN 104 Pianoforte Solo Junior  10 years and under.

PN 105 Pianoforte Solo Junior  12 years and under.  Set test piece.

PN 106 Pianoforte Solo Junior  12 years and under.

PN 107 Pianoforte Solo Junior  14 years and under.  Set test piece.

PN 108 Pianoforte Solo Junior  14 years and under.

PN 110 Pianoforte Solo Junior  16 years and under.

PN 111 Pianoforte Solo Junior  18 years and under.

PN 112 Pianoforte Duet  10 years and under.

PN 115 Pianoforte Duet  16 years and under.

PN 116 Pianoforte Duet  Open.

PN 119 Pianoforte Open - Sight Reading

PN 120 Pianoforte Open -  Own Choice

PN 121 Pianoforte Open - Baroque Period

PN 122 Pianoforte Open - Classical Period

PN 123 Pianoforte Open - Romantic Period

PN 124 Pianoforte Open - Chopin

PN 125 Pianoforte Open - From 1900

PN 126 Pianoforte Open - FINAL  classes 120 - 125

IN 127 Recorder Solo 12 years and under.

IN 129 Any instrument (ex recorder, guitar and piano) 12 years and under.

IN 130 Any instrument (ex recorder, guitar and piano) 15 years and under.

IN 131 Guitar Solo 14 years and under.

IN 132 Guitar Solo 18 years and under.

IN 134 Woodwind (except recorder) 15 years and under.

IN 136 Strings 15 years and under.

IN 137 Strings 18 years and under.

IN 138 Brass 15 years and under.

IN 139 Brass 18 years and under.

IN 142 Instrumental duet - any two instruments (excluding piano) Open.

EN 146 Instrumental Ensemble 3-10 players  19 years and under.

EN 147 Orchestra /Bands 14 years and under.

EN 148 Orchestra /Bands  19 years and under.

EN 149 Ensembles, Bands and Orchestra  FINAL classes 146 -148.

EN 150 Ensembles, Bands and Orchestra  Family class.

EN 151 Ensembles, Bands and Orchestra  Open.

VC 152 Girls and boys vocal solo  10 years and under.

VC 153 Girls and boys vocal solo  11 to 12 years.

VC 154 Girls and boys vocal Solo Vocal solo 12 years and under.

VC 155 Girls and boys vocal Solo Vocal solo 15 years and under.

VC 156 Musical Show - Girls and boys vocal solo  13 to 15 years.

VC 158 Male and female vocal solo, 18 years and under.

VC 160 Girls and boys vocal solo 12 years and under.

VC 161 Girls and boys vocal solo 13 to 15 years.

VC 163 Solo Vocal - Musical Show. All Ages and Voices.

 

VC 164 Solo Vocal - Folk Songs. All Ages and Voices.

VC 165 Solo Vocal - Challenge Solo - All Ages and Voices

VC 185 Vocal Ensemble Open.

VC 186 Junior Choir - A 13 years and under.  Set test piece and own choice.

VC 187 Junior Choir - B 15 years and under.

VC 189 Junior Choir - D 19 years and under. Open to schools and colleges.

Sam Rees

Frank Webb-Johnson

Harry  Bailey

Manvitha Mummaneni

Elizabeth Daily-Hunt

Amelia Whitehouse

Amy Keen Wicks

Amy Keen Wicks

Maya Uppal

Josie Lamplough

Urvashi Nanda

Miranda Gresty

Lucy Folley

Sebastian Garratt

Deleila Dash

Annie Steele

Sebastian Bull

Sanjana Murali

Louisa Upton

Matthew Murray

Laura Rasdell

Sanjana Murali

Matilda Fraser

Deleila Dash

Daniel Sidhom

Jenson Brittle

Clarke Lear

 

Lucy Foley

Sandhya Narayanan

Jessica Brough

Isabella Edwards & Oliver Moore

Olivia Hope& Sophie Slack

Olivia Rayner & Megan Doig

Jenny & Louisa Upton

St Mary's CE (a) Primary School

Painsley Catholic College 10 - 1

Jessica Davidson

 

 

Oliver Hulme

Anum Anwer

Anum Anwer

Yumeth Athauda

Sofia Joan Pinto

Vinuki Huikkaduwage

Sanhiru Panadura-Acharige

Ieuan Harris

Sofia Joan Pinto

Chunrong Dong

Chunrong Dong

Michelle Fung

Dorothy Evans

Sofia Pinto & Ivan Prikazchikov

Anuksha & Danuksha Amarasena

Ruth Howlett & Geoffrey Smales

Anne Elizabeth Collard

Naomi Bazlov

Ian Roy

Naomi Baslov

Anne Elizabeth Collard

Naomi Bazlov

Ann Elizabeth Collard

Naomi Bazlov

Emily Leavy

Thomas Amigoni

Alanagh Bohan

 

Clarke Lear

Alanagh Bohan

Thomas Amigoni

Alanagh Bohan

Josie Lamplough

Karl Stanley

April West and River Shingler

Stafford Grammar School Saxophone Quartet

Lions Junior Band

Stafford Grammar School Concert Band

Stafford Grammar School Concert Band

Olivia & Isaac Hoeksma

Stafford Grammar School Big Band

Hannah Stowe

Nina Fitton

Matthew Murray

Jennifer Kendall

Shreya Sridharan

Dara Olorunshola

Abhay Shivamurthy

Jennifer Kendall

Josie Lamplough

 

Patricia Wirz

Patricia Wirz

Mapas Community Choir

The Old Hall School Chapel Choir

Stafford Grammar School Junior Choir

Stafford Grammar School Choir

Festival Trophy

Clowes Trophy

Festival Trophy

Elsie Ashley Trophy

Caroline West Trophy

Radio Stoke Trophy

Dan Ashley Memorial Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Trevor Sproston Trophy

Festival Trophy

A.J. Philpott and Sons Ltd. Trophy

Erlina Trophy

Dudley Trophy

Kate Moss Trophy

Tom Cotton Memorial Trophy

Hapuarachi Family Trophy

Ward Trophy

Aspire Housing Trophy

The Philpott Family Trophy

Festival Trophy

Valerie Heath Trophy

Festival Trophy

Newcastle Players Trophy

New Intimate Theatre Trophy

Eileen Swigg Trophy

Budibent Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Aspire Housing Trophy

Munroe Blair Trophy

Festival Trophy

Fred Clowes Memorial Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Margaret Wilson Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Jennie Hughes Memorial Trophy

West Family Trophy

Tostevin Trophy

Eileen LawtonTrophy

Paul and Mary Engel Trophy

Lynne Webber Trophy

Ian Riddle Trophy

Alan Whitehurst Trophy

David Dawson Trophy

Ray Hazell Trophy

Lockitt Trophy

Hilary J Cable Trophy

Gordon Holdcroft Trophy

Leon Forrester Trophy

Dorothy Rowley Trophy

Elizabeth Kitson Trophy

Gwyneth Joy Revitt Trophy

Robert Ratcliffe Trophy

Reg Butterworth Trophy

Ridgway Memorial Trophy

Coselli Cup

Sue Fairchild

Ray Piper Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Marion Pimble Trophy

Scott Trophy

Mary Hugh Trophy

John B Cork Trophy

Fred Clowes Memorial Trophy

Festival Trophy

Morris Trophy

Henry White Trophy

Marion Platt Trophy

Joan Taylor Memorial Trophy and £100

Stephenson Family Trophy

The Montford Trophy

Jill Cooper Trophy

Andrew James Trophy

Bartlett Trophy

Kathleen Ferrier Trophy

Elizabeth Harrison Trophy

Ann Brook Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

City of Stoke-on-Trent Amateur

Operatic Society Trophy

Norah Morrey Trophy

Dorothy Jones Memorial Trophy

Cristal Services Shield

Harry Cotton Rose Bowl

Horace Emery Rose Bowl

Joe Botham Trophy

CLASS

1

1a

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

17

18

19

20

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

35

38

39

40

42

48

50

51

52

53

54

55

57

58

101

102

103

104

105

106

107

108

110

111

113

114

115

119

120

121

122

123

124

125

126

127

129

130

132

134

136

137

138

140

141

146

147

148

149

150

151

152

153

154

155

156

157

158

159

160

161

162

163

167

184

185

186

187

189

200

201

202

n.a.

 

 

WINNER(S)

Frank Webb-Johnson (Haslington)

Frank Webb-Johnson (Haslington)

Ila Surendran (Keele)

Harry Bailey (Barlaston)

Daniel Reardon (Mow Cop)

Lily Tatton (Westbury Park)

Tristan  Hood (Upper Tean)

Grace Lewis (Basford)

Zagham Farhan (Newcastle)

Niamh Malone (Market Drayton)

Shaylan Jasani (Stone)

Shaylan Jasani (Stone)

Sanjana Murali (Westbury Park)

Jenson Brittle (Whitmore Heath)

Sandhya Narayanan (Newcastle)

Georgia Hair (Repton)

Ramya Shah (Meir Park)

Urvashi Nanda (Trentham Lakes)

Sanjana Murali (Westbury Park)

Sandhya Narayanan (Newcastle)

Ramya Shah (Meir Park)

Matthew Murray (Abbots Bromley)

Sanjana Murali (Westbury Park)

Sandhya Narayanan (Newcastle)

Lottie Brookes (Eccleshall)

Annie Steele (Hulme Village)

Charlotte Harries (Woodseaves)

Lucy Foley (Litchfield)

Alex Frost (Knypersley)

Isabel Manders (Newcastle)

Jenson Brittle (Whitmore Heath)

Georgia Hair (Repton)

Emilia Braddon (Leek)

Lottie Brookes (Eccleshall) & Tilley Buckley

Clarke Lear (Oakamoor) & Bali Hemming

Isabel Manders (Newcastle) & Catherine Mellor

Esther Buchanan (Cheadle) & Megan Doig

St. Mary's CE(A) Primary School (Muckletone)

Painsley Catholic College 'Rockpods 3' (Cheadle)

Mocnands II Ferm College Drama Society (Cheadle)

Madelene James (Trentham)

Zoe Lawton-Allen (Stafford)

Sarah McIntyre (Norton Green)

Roni Bent (Wolstanton)

Anum Anwer (Newcastle)

Anum Anwer (Newcastle)

Sanhiru Panadura Acharige (Trent Vale)

Sofia Joan Pinto (Tunstall)

Danuka Tennakoon (Westbury Park)

Ieuan Harris (Stoke-on-Trent)

Holly Rose Tweedie (Alsager)

Thomas Amigoni (Keele)

Chunrong Dong (Sneyd Green)

Danuksha Amarasena (Newcastle)

Jodie Macpherson (Forsbrook)

Sarah Titterton (Leek)

Thuma Poole-Bailey (Knypersley) & Jack Murfitt

Hannah Grindey (Rushton Spenser) & Isabella Porter

Callum Rushan (Biddulph) & William Davenport

Ian Roy (Nuneaton)

Ian Roy (Nuneaton)

Aya Pitcher (Biddulph)

Julia Auer (Upper Saxondale)

Ian Roy (Nuneaton)

Ian Roy (Nuneaton)

Christopher  Hughes (Wilmslow)

Ian Roy (Nuneaton)

Emily Leavy (Sandbach)

Thomas Amigoni (Keele)

Catherine Flanders (Goostrey)

Clarke Lear (Oakamoor)

Ruby Howells (Market Drayton)

Alangh Bohan (Trentham)

Eloise Smith (Biddulph Moor)

Catherine Flanders (Goostrey)

Sophie Bramall (Stafford) & Georgia Binnington

Hannah Bill (Newchapel)

Stafford Grammar School Saxophone Group

Lions Junior Brass

Stafford Grammar School Concert Band

Stafford Grammar School Concert Band

The West Family (Basford)

Stafford Grammar School Big Band

Darcey Spender (Madeley)

Abhay Shivamurthy (Westbury Park)

Samuel Horton (Madeley Heath)

Daisy  Mitchell (Biddulph)

Simon Ashwood (Stafford)

Georgina Mckinley (Colwich)

Samuel Horton (Madeley Heath)

Samuel Horton (Madeley Heath)

Josie Lamplough (Stafford)

Bethany McLeary (Sandbach)

Georgina Mckinley (Colwich)

Krishna Srinivasan (Newcastle)

Daisy  Mitchell (Biddulph)

Cantiamo Chamber Choir . (Stone)

Stafford Grammar School Barber Shop Ensemble

Stafford Preparatory School Choir

Stafford Grammar School Junior Choir

Stafford Grammar School Senior Choir

Callum Rushan (Biddulph)

William Davenport (Biddulph Moor)

Geoffrey Smales (Wrexham)

Catherine Flanders (Goostrey)

 

 

TROPHY

Festival Trophy

Lucy Cork Trophy

Festival Trophy

Clowes Trophy

Festival Trophy

Elsie Ashley Trophy

Caroline West Trophy

Radio Stoke Trophy

Dan Ashley Memorial Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Trevor Sproston Trophy

Festival Trophy

A.J. Philpott & Sons Ltd. Trophy

Festival Trophy

Erlina Trophy

Kate Moss Trophy

Margaret Wilson Trophy

Hapuarachi Family Trophy

Ward Trophy

Aspire Housing Trophy

Philpott Trophy

Festival Trophy

Valerie Heath Trophy

Festival Trophy

Newcastle Players  Trophy

New Intimate Theatre Trophy

Eileen Swigg Trophy

Budibent Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Aspire Housing Trophy

Aspire Housing Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Munroe Blair  Trophy

Jennie Hughes Memorial Trophy

West Family    Trophy

Tostevin Trophy

Eileen Lawton Trophy

Paul & Mary Engel Trophy

Lynne Webber Trophy

Ian Riddle Trophy

Alan Whitehurst Trophy

David Dawson Trophy

Frank Morris    Trophy

Festival Trophy

Lockitt Trophy

Gordon Holdcroft Trophy

Leon Forrester Trophy

Dorothy Rowley Trophy

Elizabeth Kitson Trophy

Gwyneth Joy    Revitt Trophy

Robert Ratcliffe Trophy

Reg Butterworth Trophy

Ridgway Memorial Trophy

Festival Trophy

Sue Fairchild Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Marion Pimble Trophy

Scott Trophy

Mary Hugh Trophy

John B Cork Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Morris Trophy

Henry White Trophy

Henry White Trophy

Joan Taylor Memorial Trophy

Stephenson Family Trophy

Festival Trophy

Jill Cooper Trophy

Andrew James Trophy

Bartlett Trophy

Kathleen Ferrier Trophy

Elizabeth Harrison Trophy

Marcia Dawson Trophy

Ann Brook Trophy

F Dunn Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Carol Woods Trophy

City of Stoke-on-Trent Amateur Operatic Society Trophy

Neale Harrison Trophy

Edward Kitson Memorial Trophy

Montford Trophy

Harry Cotton  Trophy

Horace Emery Rose Bowl

Joe Botham Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Festival Trophy

Lions Trophy